ΕΡΩΤΗΣΗ
Προς τους Υπουργούς Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γ. Αλογοσκούφη και Ανάπτυξης κ. Χρ. Φώλια
Θέμα: Aδικαιολόγητη αύξηση στο πετρέλαιο θέρμανσης
Για μια ακόμα χρονιά διαπιστώνουμε την αδυναμία της Κυβέρνησης να ελέγξει την απαράδεκτη κερδοσκοπία που συμβαίνει στην αγορά διύλισης και εμπορίας πετρελαίου. Ήδη, η αγορά προεξοφλεί αύξηση 39% σε σχέση με πέρυσι στις τιμές διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης παρά το γεγονός ότι στις διεθνείς αγορές η τιμή του πετρελαίου μπρεντ ανατιμήθηκε μόνο 13% σε σχέση με την αντίστοιχη περυσινή περίοδο.
H ακρίβεια και η τραπεζική κρίση πλήττουν ολοένα και περισσότερο τους πολίτες ιδιαίτερα τους εισοδηματικά ασθενέστερους, μισθωτούς και συνταξιούχους. Είναι προφανές ότι δεν αρκούν μόνο οι παροχές επιδομάτων, καθώς λόγω της κρίσης ολοένα και μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θα δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα, αν την ίδια στιγμή η Κυβέρνηση δε λαμβάνει μέτρα για την πάταξη του λαθρεμπορίου αλλά και τις πρακτικές εναρμόνισης τιμών που ασκούν πολλές εταιρίες πετρελαιοειδών. Τα μέτρα που πάρθηκαν πέρυσι με την υπ’ αριθμ. Πρωτ. 3006/2007 υπουργική απόφαση και φέτος με το Ν. 3634/2008 αποδεικνύονται καθημερινά αναποτελεσματικά.
Ερωτάται ο κ. Υπουργός:
Προτίθεται η Κυβέρνηση να λάβει πιο ενεργητικά μέτρα, τόσο σε ρυθμιστικό όσο και σε παρεμβατικό επίπεδο, ώστε να ανακουφιστούν από την ακρίβεια τα χαμηλά εισοδηματικά στρώματα;