Ομιλία στο Κοινοβούλιο (24/2/10) για το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Οικονομικών: “Ελληνικό Στατιστικό Σύστημα, Σύσταση της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας ως Ανεξάρτητης Αρχής”.
—
ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΥΣΑ (Ροδούλα Ζήση): Το λόγο έχει ο Βουλευτής του ΠΑ.ΣΟ.Κ. κ. Δημήτρης (Μίμης) Ανδρουλάκης.
ΜΙΜΗΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ: Κύριε Υπουργέ, καλό το σχέδιο νόμου, αλλά καλύτερα απ’ όλους μας ξέρετε, ότι η επιτυχία του οικονομικού επιτελείου κατά τουλάχιστον 60% βασίζεται στην ικανότητα όλων μας να προκαλούμε τη μέγιστη δυνατή κοινωνική και πολιτική συναίνεση, να διεγείρουμε έναν πατριωτικό συναγερμό όλων των κοινωνικών, παραγωγικών, δημιουργικών δυνάμεων της χώρας, για να σώσουμε την Ελλάδα από την καταστροφή με ριζικές αλλαγές και κοινωνική δικαιοσύνη.
Πάση θυσία πρέπει να κρατήσουμε τη συναισθηματική επαφή τουλάχιστον με το 75% του ελληνικού λαού εν μέσω καταιγίδας και ειδικά εσείς, που είστε πολύ πιο προωθημένος από εμάς, τους λίγο πιο επαρχιώτες. Πρέπει ποτέ να μην αφήσετε τον εαυτό σας, εν μέσω κεραυνών και καταιγίδας, να παρασύρεται από τους υψηλούς πυρετούς της πολιτικής ζωής – μέχρι τα δέκατα εσείς. Αφήστε, έχουμε άλλες πολιτικές μεγαλοφυΐες εδώ μέσα, να λένε μία κουβέντα παραπάνω.
Κύριοι συνάδελφοι, έξω αυτή τη στιγμή, έχει απεργία και οι απεργίες στέλνουν ένα μήνυμα στη Βουλή, στο πολιτικό σύστημα, ότι υπάρχει κενό πολιτικής πρωτοβουλίας, κενό κοινωνικής συμφωνίας, ώστε να πούμε: έχουμε πόλεμο, κάθε πολίτης με αναλογικότητα και δικαιοσύνη θα προσφέρει κάτι στην πατρίδα, για να μην χάσει αύριο το πολλαπλάσιο και για να εγγράψει δικαίωμα μελλοντικής αποκατάστασης, έστω σταδιακής και μερικής.
Ταυτόχρονα και εμείς πρέπει να στείλουμε, ως Βουλή, ένα μήνυμα στις απεργίες, ότι μπορεί αυτό το κύμα το απεργιακό να ολοκληρωθεί και να κορυφωθεί με μία άλλη τραγική απεργία: των δανειστών της χώρας. Kαι οι δανειστές της χώρας, κύριοι συνάδελφοι, δεν είναι μόνο τα «όρνια» της διεθνούς κερδοσκοπίας. Είναι και ασφαλιστικά ταμεία και ασφαλιστικές επιχειρήσεις που έχουν επενδύσει στα ελληνικά ομόλογα και μάλιστα, ήθελα να προειδοποιήσω προς όλες τις πλευρές πως από εδώ και πέρα ό,τι λέμε εδώ μέσα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον μας. Διότι, δεν αποκλείω καθόλου, αν δεν προσέξουμε, να δούμε σε λίγο αγωγές ασφαλιστικών ταμείων όπως των δημοσίων υπαλλήλων της Καλιφόρνιας ή των σιδηροδρομικών της Γαλλίας ή της Γερμανίας, όπως εμείς κάναμε για τα δομημένα ομόλογα, που θα ζητούν αποζημίωση, διότι επένδυσαν σε ομόλογα ελληνικού δημοσίου Α+, με υποτιθέμενα -έτσι θα λένε- παραποιημένα στοιχεία της Ελλάδος.
Καλό, λοιπόν, το νομοσχέδιο, κύριοι συνάδελφοι, αλλά πρέπει να ξέρετε ό,τι οι σοφοί λένε: ότι τα ψέματα είναι τριών λογιών. Είναι τα καλοήθη ψέματα, τα κακοήθη και η στατιστική – το χειρότερο απ’ όλα.
Η Goldman Sachs, ας πάρουμε ένα επιφανές παράδειγμα, που χρησιμοποιεί τα πιο προηγμένα στοιχεία στατιστικής παγκοσμίως και βασίζεται, βεβαίως, στις αυτόνομες και ανεξάρτητες αρχές του διεθνούς χρηματοπιστωτικού συστήματος, όταν έσκασε το πιστωτικό κανόνι, είπε: Με βάση τα μοντέλα της Στατιστικής, τα ανεξάρτητα, τα σοφά, που φέρνουν υπογραφές των Νόμπελ που τόσο πολύ αγαπητά είναι στην πολιτική μας ζωή, η πιθανότητα να συμβεί αυτό με βάση τα πιο εξωτικά, τα πιο προχωρημένα μαθηματικά μοντέλα της Στατιστικής, είναι 0,0000…. 6 – βάλτε εκατόν τριάντα οκτώ μηδενικά μετά το κόμμα. Όταν κατέρρευσε η Bear Stearns, είπε αυτό, με βάση τα ανεξάρτητα στατιστικά μοντέλα, η πιθανότητα είναι 0,000000395%, όσο η πιθανότητα να πέσει κεραυνός σήμερα και να σε σκοτώσει στον Υμηττό, εάν πας βόλτα.
Κύριοι συνάδελφοι, πρέπει να έρθουμε στα συγκαλά μας εδώ μέσα. Πότε το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, πότε η EUROSTAT, πότε η Κομισιόν, προέβλεψε τις τρεις διαδοχικά φούσκες της παγκόσμιας οικονομίας: των Χρηματιστηρίων, την πιστωτική φούσκα και τώρα, τη φούσκα του δημοσίου χρέους;
Η πάνσοφη Eurostat που έρχεται και κάνει έλεγχο! Πέστε μου, περίμενε τον Κοντοπιράκη για να καταλάβει ότι βρισκόμαστε ενώπιον επερχόμενης παγκόσμιας φούσκας του δημοσίου χρέους και κρίσης της αγοράς των ομολόγων;
Κύριοι συνάδελφοι, πρέπει να έρθουμε στα συγκαλά μας σαν Βουλή των Ελλήνων. Αντιλαμβανόμαστε ότι εδώ υπάρχει τελετουργία μαύρης μαγείας του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος με το securitization, την τιτλοποίηση, τα swaps, τα παράγωγα, τα δομημένα τα οποία δυστυχώς στηρίχθηκαν στα πιο εξεζητημένα μοντέλα της παγκόσμιας στατιστικής, που φέρουν τις υπογραφές νομπελιστών παρακαλώ.
Ήθελα επίσης, κύριοι συνάδελφοι, και ειδικά αγαπητέ Γιώργο Υπουργέ μου, που ξέρεις πόσο σε αγαπώ και σε εκτιμώ, να πεις στον Όλι Ρεν που θα έρθει αύριο ως ελεγκτής για το swaps, που τώρα υποτίθεται τα ανακάλυψαν και τα αποκαλούν greek jobs- να του παρουσιάσεις τα έγγραφα, την ανταλλαγή επιστολών του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου με τη Eurostat, που η πάνσοφη Eurostat λέει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο «μπλοκάρετε το έγγραφο το οποίο εμποδίζει τα swaps να αποκρύπτουν δημόσιο χρέος».
Ήθελα, λοιπόν, κύριοι συνάδελφοι να πω ότι καλή είναι η στατιστική και τα μοντέλα της στατιστικής για το 98% των περιπτώσεων όπου έχουμε κανονικές συνθήκες. Δεν μπορούν να συλλάβουν όμως το 2% των ακανόνιστων εξελίξεων, της άγριας αβεβαιότητας. Καλή η στατιστική αλλά αγνοεί τη βαθιά μνήμη των κρίσεων του καπιταλισμού και των αντιθέσεων του καπιταλισμού. Γι’ αυτό αποτυγχάνει. Βεβαίως, τα σφάλματα της στατιστικής τα πληρώνουμε και τις απάτες τις στατιστικές, της τελευταίας περιόδου, κύριοι συνάδελφοι της Νέας Δημοκρατίας, τις πληρώνουμε ακριβά. Γιατί; Διότι οι αγορές τείνουν να σε βαθμολογούν, όταν λες ψέματα, με βάση το χειρότερο σενάριο και επομένως εσύ ο ίδιος σορτάρεις την πιστοληπτική ικανότητα της χώρας σου στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο.
Αλλά, όμως, κύριοι συνάδελφοι, ήθελα να πω τούτο. Αλίμονο! Αλίμονο αν το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας οχυρωθεί πίσω από τους νεοδημοκρατοπυράκηδες ή ΠΑΣΟΚοπυράκηδες και δεν υπολογίσει ότι είμαστε σε ζώνη υψηλού κινδύνου, όχι λόγω στατιστικών μας στοιχείων, αλλά λόγω των θεμελιωδών δεδομένων. Δηλαδή, ότι το δημόσιο χρέος, η δυναμική του δημοσίου μας χρέους κλιμακώνεται πάνω, επικίνδυνα από τη δυναμική της ανάπτυξής μας. Γιατί υπάρχει στο άμεσο μέλλον το “γρηγορείτε ουν, οτι ουκ οίδατε την ημέραν ουδέ την ώραν εν η ο υιός του ανθρώπου έρχεται”, δηλαδή δεν ξέρεις πότε μπορεί να έχουμε καταραμένο συγχρονισμό όλων των δαιμόνων της ελληνικής οικονομίας και να υπάρξει μια Ημέρα Κρίσεως.
Το πρόβλημα, λοιπόν, είναι πολύ σοβαρό, κύριοι συνάδελφοι και δεν πρέπει να αποπροσανατολίσουμε τον ελληνικό λαό μετατρέποντας τους πολιτικούς και κοινωνικούς αγώνες, σε στατιστικούς αγώνες.
Σας ευχαριστώ.
(Χειροκροτήματα από την πτέρυγα του ΠΑ.ΣΟ.Κ.)
ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΥΣΑ (Ροδούλα Ζήση): Ευχαριστούμε τον κ. Ανδρουλάκη.