Προς τον Υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού: κ. Παύλο Γερουλάνο
Θέμα: Αξιοποίηση Ολυμπιακού Κέντρου Beach Volley
Η κατασκευή του Μητροπολιτικού Πάρκου Καλλιθέας με έμφαση στο πράσινο και στην αξιοποίηση των υδάτινων καναλιών, είναι μια όαση ανάπτυξης και βελτίωσης ποιότητας ζωής στο ταλαιπωρημένο λεκανοπέδιο Αττικής. Με τις συντονισμένες προσπάθειες της τοπικής αυτοδιοίκησης και τη σύμπραξη του ιδιωτικού παράγοντα μέσω δωρεών, επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός τεράστιου οικολογικού πάρκου κατάλληλου για πολλαπλές χρήσης, αθλητικού και πολιτισμικού περιεχομένου.
Στην περιοχή παρόλα αυτά μένει αναξιοποίητο το Ολυμπιακό Κέντρο Beach Volley, που ανήκει στα Ολυμπιακά Ακίνητα. Θεωρούμε πως η παραχώρηση του ακινήτου για εκμετάλλευση από το Δήμο Καλλιθέας, με σκοπό τη δημιουργία ενός χώρου πολιτισμού και αναψυχής, θα συμβάλλει στην περαιτέρω ανάπτυξη της περιοχής. Παράλληλα όμως, η δημιουργία ενός χώρου που θα φιλοξενούνται εκδηλώσεις μπορεί να καλύπτει και μέρος των εξόδων που είναι απαραίτητα για τη συντήρηση του πάρκου.
Ερωτάται ο κ. Υπουργός
· Προτίθεται να παραχωρήσει την έκταση του Ολυμπιακού Κέντρου Beach Volley στην τοπική αυτοδιοίκηση με σκοπό να συμπεριληφθεί στο γενικότερο πλάνο πράσινης ανάπτυξης που διαμορφώνεται στο Μητροπολιτικό Πάρκο Καλλιθέας;
Ο ερωτών Βουλευτής
Δημήτρης Ανδρουλάκης