Η μεταπολιτευτική πολιτική…ραψωδία πρωταγωνιστεί στο «Κάτω από τις στάχτες»! |Συνέντευξη στο newshub.gr
Archives for December 2023
Έγραψαν για το «Κάτω από τις στάχτες»
Ο μπαγάσας ο Μίμης Ανδρουλάκης – Θανάσης Καρτερός
Τσουπ τώρα, ξεπετάχτηκε πάλι μπροστά μας. «Κάτω από τις στάχτες», όπως είναι ο τίτλος του νέου του βιβλίου
Ο μπαγάσας ο Μίμης Ανδρουλάκης καταφέρνει να είναι παρών στις δεκαετίες. Με τον δικό του τρόπο, που άλλοτε παροτρύνει σε χαμόγελο και χειροκρότημα -μπράβο, ρε Μίμη!- κι άλλοτε τσιτώνει τα νεύρα – άσε μας, ρε Μίμη! Σε κάθε περίπτωση όμως, ο «πολυτεχνίτης» αυτός, είτε ως στέλεχος του ΚΚΕ και πρώτος τη τάξει σύμβουλος του Χαρίλαου, είτε ως βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, είτε ως αναχωρητής συγγραφέας, είτε τέλος ως εραστής της φλεγόμενης αλλά μη καιόμενης ελπίδας, τα καταφέρνει να μην ναυαγεί στις αριστερές θάλασσες. Αν και από την εποχή του Περισσού η σκέψη και ο λόγος του, καμιά σχέση με την ευθυγράμμιση στα ιερά και όσια. Άλλη φυλή ο Μίμης, αλλά, παρ’ όλα αυτά, αρμένιζε σαν πορτοκαλιά ατομική λέμβος ανάμεσα στα γκρίζα πλεούμενα με τα μεταλλικά ιδεολογικά τους όπλα.
Τσουπ τώρα, ξεπετάχτηκε πάλι μπροστά μας. «Κάτω από τις στάχτες», όπως είναι ο τίτλος του νέου του βιβλίου. Μην φανταστείτε καμιά βιογραφία κλασικού τύπου – βαρετή στην προσπάθειά της να αναδείξει τον συγγραφέα σε στιλ «Εγώ και η Εποχή μου» ή «η Εποχή μου κι Εγώ». Πρόσωπα και γεγονότα, στιγμές και στιγμιότυπα ανακατεύονται σε ένα επιμελώς άτακτο πανηγύρι που δίνει στην αφήγηση μια οσμή ιστορίας, αλλά και παραμυθιού, παράταξης των «μεγάλων» και διάσημων, αλλά και ανάδειξης των «μικρών» και άσημων. Πολύς Ανδρουλάκης προφανώς, αλλά ούτε μονογραφία ούτε παραπομπές. Απλώς ζωγραφίζει τον δικό του πίνακα με τα δικά του χρώματα – εκείνα που πάντα κουβαλούσε στην τσέπη του. Ακόμα κι όταν έβρισκε εδώ κι εκεί παροιμίες για να εμπλουτίζει την παρακαταθήκη του Χαρίλαου.
Η στήλη δεν ειδικεύεται στην κριτική του βιβλίου ούτε στην αξιολόγηση της ιστορίας. Τίποτε από αυτά – εννοείται. Απλώς, όσοι θέλουν να ανατρέξουν στο παρελθόν χωρίς τη γνωστή πικρία -«αν τα κάναμε αλλιώς…»-, τη νοσταλγία που παράγει μετάνοιες θα περάσουν καλά με το βιβλίο του Ανδρουλάκη στις γιορτές. Θα βρεθούν με πρόσωπα που ξέρουν, αλλά δεν ξέρουν. Θα μάθουν και θα χαμογελάσουν. Γιατί, εδώ που τα λέμε, το παρελθόν χωρίς τα χρώματα και τα χαμόγελά του μικρή αξία έχει για όλους και όλα – και για το παρόν. Κι από αριστερές μετάνοιες, διχόνοιες και γκρίνιες μπουχτίσαμε…
![](http://www.mimisandroulakis.net/web/wp-content/uploads/2023/12/Screenshot-2023-12-23-at-7.31.07-PM.png)
1973-2023: 50 χρόνια Πολυτεχνείο
1973-2023: 50 χρόνια Πολυτεχνείο
«Θα σας κάνω μια εξομολόγηση. Μετά όσα πω, θα τα κλειδώσω σε ένα κουτί του υποσυνείδητού μου και θα πετάξω το κλειδί».
Ο Μίμης Ανδρουλάκης μιλά πρώτη φορά για το Πολυτεχνείο στον Άρη Πορτοσάλτε και στον ΣΚΑΪ 100.3
Ένα μοναδικό ραδιοφωνικό ιστορικό ντοκουμέντο. Η εξομολόγηση του Μίμη Ανδρουλάκη, του ανθρώπου που έζησε τα γεγονότα μέσα από το Πολυτεχνείο και δεν μίλησε για αυτά εδώ και 50 χρόνια
![](http://www.mimisandroulakis.net/web/wp-content/uploads/2023/12/1973-2023-PORTOSALTE-polytechnic_uprising-1-PUBLICDOMAIN-1.jpg)
ΑΝΑΒΟΛΗ – Το «Κάτω από τις στάχτες» στο Πασαλιμάνι | Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023
Η ακόλουθη εκδήλωση αναβάλλεται . Θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση με την καινούργια ημερομηνία.
—————
O IANOS και οι Εκδόσεις Πατάκη σας προσκαλούν την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου στις 19:00 στην παρουσίαση του βιβλίου του Μίμη Ανδρουλάκη
«Κάτω από τις στάχτες».
Παρουσιάζουν το βιβλίο και συνομιλούν με τον συγγραφέα οι:
Κώστας Αρβανιτόπουλος, Διευθυντής Ιδρύματος Καραμανλή, πρ. βουλευτής & υπουργός Παιδείας, καθηγητής Πάντειου Πανεπιστημίου.
Τάσος Σακελλαρόπουλος, ιστορικός, υπεύθυνος ιστορικών αρχείων του Μουσείου Μπενάκη
Δημήτρης Σαράφογλου, πρ. δήμαρχος Κερατσινίου
Συντονίζει η δημοσιογράφος Νατάσα Μπαστέα
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Ιστορική Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη, 2ας Μεραρχίας 36 & Ακτής Μουτσοπούλου, Πειραιάς.
ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ
![](http://www.mimisandroulakis.net/web/wp-content/uploads/2023/12/21_Dek_Androulakis_Peiraias-1024x768.jpg)
ΑΝΑΒΟΛΗ: Παρουσίαση του «Κάτω από τις στάχτες» στην Αθήνα (12/12)
ΑΝΑΒΟΛΗ της παρουσίασης του βιβλίου λόγω νόσησης του συγγραφέα με COVID.
————————
Ο IANOS και οι Εκδόσεις Πατάκη σας προσκαλούν
την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου στις 20:30
στην παρουσίαση της αυτοβιογραφίας
του Μίμη Ανδρουλάκη
Κάτω από τις στάχτες
Παρουσιάζουν το βιβλίο και συνομιλούν με τον συγγραφέα οι:
Δημήτρης Δημηρούλης, πανεπιστημιακός, συγγραφέας
Γεράσιμος Μοσχονάς, καθηγητής Συγκριτικής Πολιτικής Ανάλυσης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο
Παύλος Τσίμας, δημοσιογράφος
Συντονίζει η δημοσιογράφος Μαρία Σαράφογλου
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί
στον IANO
(οδός Σταδίου 24, Αθήνα)
Τηλ. επικοινωνίας: 210.3217917
Δείτε περισσότερα: https://bitly.ws/32M2M
![](http://www.mimisandroulakis.net/web/wp-content/uploads/2023/12/unnamed-1-1024x767.jpg)